Cabin in Kalmar County, Sweden
Reasons to book
About this cabin rental
Dubbelsäng i sovrum och några madrassplatser på loftet. Bad med dusch och WC, tvättmaskin. Bastu, uteplatser, grill, eldstad, massor med lek och böcker och stor studsmatta. 200 m till byns badplats med egen båt.
Stugan ligger på min tomt som en gäststuga, är alltså inte helt privat.
25 min till Astrid Lingrens Värld och älgpark, fin natur runt husknuten.
Du hittar fina guideböcker för området hos Basebo förlag.
Området är perfekt för vandrare, cyklister (både landsväg och gravel) och alla andra som uppskattar naturens skönhet och lugn i Astrid Lindgrens hembygd.
Basebo uthyrning fick kommunens miljöpris och vi lägger även i övrigt mycket värde på ekologi (sopsortering, elbil, självförsörjande på el med egen solaranläggning, CO2-kompensation via myclimate, laddstation för elbilar, etc). Vi hälsar miljömedvetna gäster extra välkomna!
Badplatsen är byns (12 invånare) badplats och det kan hända nån enstaka gång att du inte är ensam där. Helt ensamma badplatser finns längre ut i sjön givetvis eller i promenadavstånd.
OBS: WIFI går via det mobila nätverket och beroende på din utrustning kan den upplevas som svagt. Bra mobiltäckning för tre och liknande operatörer (t ex hallon).
Gästers tillgång
Perfekt ställe för vandrare, cyklister, alla som älskar naturen och frihet.
Andra saker att notera
Det finns basutrustning såsom ekologisk shampoo, diskmedel, tvättmedel, toapapper, m m i stugan. Handdukar och sängkläder ingår dock inte, de kan du hyra för 100 sek/person för hela vistelsen, om du vill.
Jag driver Basebo förlag till vardags, ett förlag med fina guideböcker om Småland.
Amenities
Map of Kalmar County, Sweden








